“تاریخچه بریگاد و دیویزیون قزاق از کلنل دومانتوویچ تا میرپنج رضاخان سوادکوهی”

“تاریخچه بریگاد و دیویزیون قزاق از کلنل دومانتوویچ تا میرپنج رضاخان سوادکوهی” عنوان کتابی است که محسن میرزایی براساس اسناد خانوادگی خویش به رشته تحریر درآورده است. بریگادو دیویزیون قزاق، مدت چهل سال از زمان ناصرالدین شاه تا احمد شاه قاجار منظم‌ترین نیروی نظامی ایران به شمار می‌رفت. محسن میرزایی مؤلف کتاب دو جلدی یاد شده، نقش این نهاد نظامی را در دوره‌های مختلف مورد بررسی قرار داده است.
با کمال تأسف باید به این نکته اشاره شود که مورد این واحد نظامی در دوران قاجار و پس از آن در دوره پهلوی، تحقیقاتی به عمل نیامده است و دلیل این عدم توجه، دردسرهایی بود که در زمان پهلوی اول در بررسی این موضوع برای نویسندگان و محققان تاریخ وجود داشت، به طوری که اهل تحقیق را از ورود به آن باز می‌داشت. شوربختانه پس از شهریور 20 نیز که فضای فرهنگی جدید، امکان پژوهش در این موضوع را فراهم ساخته بود، این مهم به علت عدم دسترسی به اسناد قزاقخانه، محقق نشد.
اسناد این کتاب، بازمانده شادروان معاون السلطان، وزیر لشکر (رئیس حسابداری کل ارتش) ایران و نشانگر آن است که هزینه‌های قزاقخانه برعکس تصورات برخی از نویسندگان، تماماً توسط دولت ایران پرداخت می‌شد. این کتاب از نظر اسناد و عکس‌های منحصربفرد، مستندترین کتابی است که در این زمینه به زبان فارسی منتشر شده است.
اين كتاب توسط نشر علم در سال 1383 چاپ شده و به چاپ چهارم هم رسيده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *