تلگراف حاجی میرزا ابوطالب زنجانی و آقا سید علی آقا یزدی برای اصلاح قوانین مجلس

 

سید ابوطالب زنجانی

 

از طهران به اردبیل
خدمت ذی افاضت حجج الاسلام والطلاب وسائرتابعین شریعت خیرالانام دامت برکاتهم ، نتایج وخیمه وضع مجلس شورا ،ازتصویب کفر وتوهینات اهل شرع وغیرها ،موجب هیجان کلّی برمسلمین شده، حجج الاسلام باهیئت کثیری از مسلمین غیور در رفع مفاسد و تنزیه مجلس همت مجدّانه گماشته ، تاآخرین نفس باجان ومال حاضرشده اند،وهرمسلمی که شریک درآئین مذهب جعفریست ، ازهمراهی با نیّت مقدس علماء ومسلمین کوتاهی نورزد و(این تلگراف ) بتمام ولایات اسلام مخابره باشد ،. جنابان عالیان هم مخابره فرمائید، اِن تنصُرالله یَنصُرکم
فضل الله نوری ؛ ” ابوطالب موسوی(زنجانی) ” ، علی طباطبایی(یزدی) —
بتاریخ ۲۸ذی القعده الحرام سنه ۱۳۲۵


 

تلگرافی به امضای حاجی میرزا ابوطالب زنجانی و آقا سید علی  آقا یزدی (پدر سید ضیاءالدین طباطبائی) را مشاهده می کنید. این تلگراف در شرایطی به اردبیل مخابره شده است که در تهران مجلس شورای ملی برای توازن دخل و خرج مملکت، بودجه ی دربار را از هشتصد هزار تومان در سال به پانصد هزار تومان تقلیل داده و همچنین از مستمری شاهزادگان رقم قابل ملاحظه ای را حذف کرده بود. ناصرالملک رئیس الوزرا و وزیر مالیه بر تصمیم مجلس مبنی بر تقلیل بودجه ی دربار صحّه نهاد و آن تصمیم را ملاک کار خود قرار داد.همین مسئله موجب تغّیر و تشدّد محمد علی شاه نسبت به وی گردید و او را عامل اصلی این کار دانست.

محمد علی شاه عده ای از نمایندگان مجلس را به دربار احضار کرد و ضمن ایراد سخنانی، دستور داد یکی از درباریان لایحه ای را که قبلا تنظیم شده بود ، بخواند. در این لایحه آمده بود که مجلس از مرز خود تجاوز نموده ، به کارهای دولت و قوّه ی مجریه مداخله می کند ، دیگر آنکه فراوانی انجمن ها مایه ی آشوب پایتخت شده است. در همین اوان ،عده ای از طرفداران استبداد و مخالفین مشروطه به تحریک محمد علی شاه و به سرکردگی « مقتدر نظام »و « صنیع حضرت » ، در تهران دست به تظاهرات زدند و به مجلس شورای ملّی حمله بردند ، بین آنها و محافظین مجلس کار به تیراندازی رسید و سپس دامنه ی زد و خورد به توپخانه کشیده شد، و عده ی زیادی از طرفین مقتول، مجروح شدند.

در تهران، تبریز ، اصفهان و بعضی از شهرها بین مشروطه خواهان و مستبدین ،زد و خورد آغاز شد، کمیته ی انقلابی به سوء قصد علیه جان محمد علی شاه گرفت.

 

در چنین شرایطی حاجی میرزا ابوطالب زنجانی و آقا سید علی آقا یزدی این تلگراف مهم را با عنوان اصلاح قوانین و یاری طلبیدن از مردم سایر بِلاد ، به اردبیل مخابره کردند.

 

(سند و بازخوانی از میرغوغا)

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *