زنجان در تنگنای قحطی

 

این نامه در شرایطی نوشته شده است که امپراتوری روسیه دچار فروپاشی شده و نیروهای نظامی آن کشور در ایران در حال بلاتکلیفی به سر می برند، زیرا اگر به روسیه باز می گشتند، معلوم نبود که دولت بلشوئیکی با آنان چه کند و اگر باز نمی گشتند، با فروپاشی مرکز قدرت، تامین غذا و مسکن برای نیروهای نظامی بلاتکلیف روس کار آسانی به نظر نمی رسد، دولت انگلیس نیز که قبلاًهم پیمان روسیه بود حاضر به تامین مخارج ارتش تزاری در ایران نبود. در چنین شرایطی که ارتش بلاتکلیف روسیه دچار آن شده بود اگر آذوقه آنها تامین نمی شد ، دست به غارت انبارهای غله می زدند.

نامه نشانگر تلاش مقامات ایرانی برای پبشگیری از وقایع ناگوار آینده می باشد.مرحوم حاج میرزا مهدی میرزایی،شخص ثروتمندی بود، علاوه بر آن بسیاری از موقوفات ایالت خمسه تحت نظارت آن مرحوم اداره می شد و تقاضای کمیسیون ارزاق خمسه از ایشان از این جهت بوده است.

 

 

۱۴ ربیع الثانی ۱۳۳۶؛ نمره۳۰۶
حضورحضرت مستطاب حجه الاسلام ملاذالانام مروج الاحکام ، آقای حاجی میرزا مهدی آقامجتهد دامت برکاته ،
البته خاطرمبارک ازوضع سختی آذوقه امروز زنجان بااین تعدّیات و فشارهای نظامیان دولت بهیّه (روس)
بعرض حضورمبارک حضرت مستطاب ملاذالانام رسیده است ،حاجت بتصدیع نخواهد بود، لذامتمنّی است مختصرتتمه گندمیکه ازبابت بدهی حضرت مستطاب عالی باقی است ، برای رفاه حال فقراء وضعفا،دربین این دوروزه مقرر فرمائید که تحویل انبار ملّی فرمایند،(تا)از مراتب حضرت حجه الاسلام فُرجه ایی بشود ؛ —
کمسیون ارزاق خمسه ؛.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *