مقدمات تشکیل حکومت فرقه دموکرات

 

 

سفارت شاهنشاهی ایران

بغداد

شماره 50580

تاریخ: 8بهمن 1324

موضوع :کابینه ایران

وزارت امور خارجه

پیرو گزارش شماره 5040 مورخ 8/11/1324

راجع به کابینه ایران روزنامه الساعه چاپ بغداد در شماره 8 بهمن ماه جاری نقل از تهران می نویسد که ،اعلیحضرت همایون شاهنشاهی آقای «قوام السلطنه» را مامور تشکیل کابینه جدید فرموده اند.

روزنامه الزمان نیز نقل از تهران می نویسد که جناب آقای «احمد قوام السلطنه» نخست وزیر جدید ایران در کاخ مرمر به حضور اعلیحضرت همایون شاهنشاهی مدت یک ساعت و نیم شرفیاب شده اند. آقای «قوام السلطنه» با خبرنگاران مصاحبه و تصریح نموده که یادداشت دولت ایران به سازمان ملل متحد دایر بر شکایت از مداخلات قوای شوروی در آذربایجان، کاری است که گذشته است و علاوه نمود مادامی که تقاضای ایران به مرحله کنونی رسیده، دولت ایران این قضیه را از سازمان ملل متحده خرج نخواهد نمود. ولی از طرف دیگر تصمیم دارم وارد مذاکرات مستقیم با جماهیر شوروی درباره ی امور مورد اختلافات دو کشور بشوم.

روزنامه مزبور علاوه می کند ک نخست وزیر جدی ایران به وزارت امور خارجه رفته و از آنجا دستوراتی به نمایندگان ایران در لندن صادر نموده و انتظار می رود دستورات قبل از انعقاد جلسه فردای شورای امنیت برسد.

وزیر مختار


در حل مسئله آذربایجان قوام السلطنه نقش بزرگی داشت. او با سفر به مسکو، مذاکره با استالین و مذاکره با پیشه وری در تهران و مذاکرات معاون او «شاهزاده فیروز» در تبریز ، هدفش وقت کشی و مشغول داشتن استالین بود، تا سازمان ملل متحد که تازه تشکیل یافته بود ،بتواند در کار تخلیه ایران از قوای ارتش سرخ مداخله نماید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *