اسرار قدرت ملیجک

برای نخستین بار در روزنامه اطلاعات فاش می‌شود.
« اسرار قدرت ملیجک»
• مرکز پژوهشی روزنامه اطلاعات صدها عکس، سند، فرمان و دستخط تاریخیِ منتشر نشده درباره ملیجک و ناصرالدین شاه بدست آورد و در سال 1354 منتشر کرد.
• ملیجک گنجشک فروش نبود. لرد کرزن سیاستمدار و مورخ مشهور انگلیسی درباره او نوشته است: «ملیجک» مهم‌ترین مأموریت‌ها را انجام می‌داد.

مرکز پژوهش اطلاعات ماجرای شگفت‌انگیز زندگی ملیجک را فاش می‌کند.
مرکز پژوهش اطلاعات، صدها عکس، سند، فرمان و دستخط در اختیار دارد که پرده از اسرار زندگی ملیجک کنار میزند و چهره واقعی داماد و عزیزکرده ناصرالدین شاه را، در سلسله گزارش هایی مستند نشان می‌دهد.
ناصرالدین شاه، در برابر حیرت اطرافیانش، ملیجک را به همه‌چیز و همه‌کس ترجیح می‌داد.
او در دربار قاجار هرکاری را به دلخواه انجام می‌داد و در برابر هیچ‌کس ملزم به پاسخگویی نبود.
شاه قاجار به‌خاطر او مهم‌ترین کارهای مملکتی را به تعویق می‌انداخت و حتی یک‌بار به‌خاطر بیماری مختصر او حاضر شد از سفر رسمی خود به اروپا صرف‌نظر کند.
ملیجک در ناصرالدین شاه نفوذی باورنکردنی داشت و در سایه این نفوذ به تمام درباریان امر و نهی می‌کرد و آن‌ها را به مسخره می‌گرفت.
در کودکی از ناصرالدین شاه، لقب حسادت‌انگیز «عزیزالسلطان» را گرفت و با دختر ناصرالدین شاه ازدواج کرد و چند سال بعد او را طلاق داد و این‌بار نوه شاه قاجار را به زنی گرفت.
هیچ‌کس جرأت نداشت بر‌خلاف میل او کاری انجام دهد.
حتی زنان حرمسرا و سوگلی‌های ناصرالدین شاه ذره‌ای از نفوذ و محبوبیت او را در دل شاه قاجار نداشتند.
با این‌همه، هنوز چهره واقعی او شناخته نشده و آن‌چه درباره‌اش گفته‌ و نوشته‌اند، ریشه در داستان‌سرایی و افسانه پردازی دارد.
مرکز پژوهش اطلاعات، برای اولین‌بار، با به‌کار گرفتن مدارک و منابع مستند داخلی و اسناد آرشیوهای معتبر خارجی چهره راستین این مرد شگفت‌انگیز را از ورای داستان‌ها و افسانه‌ها نشان داد. در این عکس، بریده روزنامه اطلاعات را مشاهده می‌کنید که در سال 1354 به چاپ رسیده‌است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *