رفتن به محتوا رفتن به فوتر

خونسردی در برابر گستاخی

 

لحظاتی که ممکن بود کنفرانس تهران را با شکست روبرو کند

گرد آمدن هیئت نمایندگی 3 کشور متفق در تهران و رفت و آمد مدام آنها در سفارتخانه های انگلیس و روس و شرکت در ضیافت ها و مراسم اهدای شمشیر استالینگراد به استالین و مراسم شصت و نهمین سال تولد چرچیل محیط گرم و صمیمانه ای را فراهم آورده بود تا نمایندگان دول متفق برای اداره ی دنیای بعد از جنگ به توافق برسند. رفتارها، گفتگوها و نشست و برخاست ها همگی توام با صمیمیت فراوان بود. در این گفتگوها و رفت و آمدها تنها موردی که موجب نگرانی شدید شد سخنان نا به هنگام ژنرال آلن بروک (رئیس ستاد کل ارتش انگلستان)،در جشن تولد چرچیل بود که بی مقدمه از مدعوین اجازه صحبت خواست. ژنرال از جا بلند شد و چنین گفت: حضار محترم باید دید کدامیک از متفقین در این جنگ بیشتر از سایردولت ها  زیان دیده است؟ و خود پاسخ داد که بیشترین خسارات را انگلستان متحمل شده است. و در ادامه ی سخنان خود چنین گفت در این جنگ خانمان سوز تلفات انگلیسی ها از ملل دیگر بیشتر بوده است. و انگلستان بیشتر از سایر دول در این جنگ مبارزه کرده و برای بدست آوردن پیروزی زحمت کشیده است با ایراد این سخنان رئیس ستاد کل ارتش انگلیس، سکوت سنگینی سالن کنفرانس را فرا گرفت. اکثر حاضرین، سخنرانی گستاخانه ی ژنرال بروک را شنیدند. همه می دانستند که فشار اصلی نیروهای آلمان متوجه جبهه شوروی بوده است و ارتش سرخ با تحمل تلفات غیر قابل تصوری قدم به قدم نیروهای آلمان نازی را عقب رانده است و این نگرانی به وجود آمد که ممکن است استالین عکس العمل تندی نشان دهد. استالین با شنیدن سخنان رئیس ستاد کل ارتش انگلیس نگاه های نگران یک یک حاضران را ور انداز کرد. در حالی که همه در انتظار آن بودند که استالین سخنان تندی بر زبان بیاورد و طوفانی برخیزد ولی او خونسردی خود را حفظ کرد. استالین بعد از چند لحظه سکوت چنین گفت: می خواهم این نکته را خاطر نشان سازم برای پیروزی در جنگ، پرزیدنت روزولت و ایالات متحده آمریکا هم خیلی زحمت کشیده اند. در این جنگ بزرگ نقش اصلی را جنگ افزارها بازی می کنند.

ایالت متحده نشان داده است که می تواند هشت تا ده هزار هواپیما در ماه تولید کند. انگلستان ماهانه سه هزار هواپیما که اکثر آنها بمب افکن است تولید می کند.

بدین ترتیب ایالات متحده یک کشور بزرگ تولید کننده ابزار جنگی است. این ماشینها و ابزار جنگنده هستند که به ما کمک می کنند در این جنگ پیروز شویم

البته من در این جنگ ارزش زیادی برای ارتش سرخ قائل هستم.

نیروهای شوروی نه تنها تجهیزات آمریکایی و انگلیسی بلکه وسایل فنی بسیار خوب روسی را هم به کار برده اند. در این لحظه  که ما روز تولد نخست وزیر بریتانیا را جشن می گیریم. ارتش سرخ مشغول عقب راندن و تحت فشار قرار دادن ارتش نیرومند نازی است. و سلاح های روسی که در این ماجرا نقش آفرین بوده است.

اشتراک گذاری

ارسال نظر

0/100

هستان روایت‌هایی است از دل تاریخ به قلم محسن میرزایی

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به محسن میرزایی می‌باشد.