رفتن به محتوا رفتن به فوتر
  • سالن انتظار سینما همای، 1325

در اوایل خیابان فردوسی جنوبی هنوز تابلوی سینما همای وجود دارد، این سینما از قدیمی‌ترین سینماهای تهران بود و سالن تابستانی آن کمی بعد از عکاسخانه ساکو در خیابان نادری (جمهوری) قرار داشت. امروز آن سالن پارکینگ بانک مرکزی است، این سالن تابستانی در دوران نمایش فیلم هم چیزی شبیه به پارکینگ بود و نشانی از گل و گیاه در آن نبود. در آن، فیلم‌های برجسته کمپانی «فوکس قرن بیستم» به نمایش در می‌آمد. با وجود اینکه بنای سینما ویژگی خاصی نداشت، اما سالن انتظار آن نسبتاً خوب و از جنبه ساختار معماری شکیل بود. اما دستگاه پخش فیلم و صدا و پرده سینما جزو بهترین‌ها در سال‌های دهه بیست و سی بود. از دهه سی به بعد این سینما به نمایش فیلم‌های ایرانی پرداخت، از جمله فیلم‌هایی که خیلی مورد استقبال قرار گرفت و چند ماه نمایش آن ادامه یافت، “مادر” بود. فیلم‌های دیگری نیز نظیر افسونگر در این سینما به نمایش درآمد.
اولین فیلمی که من در این سینما دیدم فیلمی جالب به اسم دیوید کاپرفیلد به کارگردانی جورج کیوکر در سال 1320 بود، نکته جالب دیگری که در این چهارراه وجود داشت یک کتابخانه و داروخانه‌ای در طبقه بالای ساختمانی درست در ضلع جنوب غربی خیابان بود.
داروخانه مربوط به آقای میرزا بیگیان بود و کتاب‌فروشی هم اولین کتاب‌فروشی کتاب‌های فرانسه بود، حالا نمی‌دانم نامش لاروس بود یا نه، ولی معروف به کتاب‌فروشی فرانسه بود. آقای میرزا بیگیان از دوستان بسیار نزدیک پدرم بود، برای همین ورود به این راه پله‌ای که با آن به در این مکان بسیار زیبا می‌رسیدی از خاطرات خوب من می‌باشد.

اشتراک گذاری

ارسال نظر

0/100

هستان روایت‌هایی است از دل تاریخ به قلم محسن میرزایی

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به محسن میرزایی می‌باشد.