رفتن به محتوا رفتن به فوتر

«یحیی خان مشیرالدوله»

«یحیی خان» دارای القاب«آجودان مخصوص»، «معتمدالملک»، «وزیر مخصوص» و «مشیرالدوله» سومین پسر«میرزا نبی خان امیر دیوان قزوینی»و شوهر چهارم«عزةالدوله» و برادر«حاج میرزا حسین خان سپهسالار» و صدراعظم«ناصرالدین شاه» بود. او در سال 1247 هجری قمری متولد شد و پدرش وی را برای تحصیل به اروپا فرستاد. پس از مراجعت در سال 1272 قمری به مترجمی وزارت امور خارجه و سپس به نیابت سفارت پطرزبورگ منصوب گردید.

«یحیی خان» در سال 1276 قمری از طرف«ناصرالدین شاه» به ماموریتی مخصوص و بردن نشان به استانبول رفت و در مراجعت در سال 1277 قمری از طرف سلطان عثمانی نشان هایی برای شاهزادگان و اعیان دولت آورد. یک سال بعد، فرمان ولایتعهدی«مظفرالدین میرزا» و خلعت او را از جانب شاه به تبریز برد.

در سال 1301 قمری«ناصرالدین شاه»، «یحیی خان مشیرالدوله» را به مناسبت انتساب نزدیکی که به خاندان سلطنتی داشت،‌ برای تبریک جشن بلوغ ولیعهد روسیه با تشریفات تمام به دربار پطرزبورگ فرستاد و در همین سفر بود که او لقب«جناب اشرفی» را دریافت کرد.«هدایت» در کتاب«خاطرات و خطرات»تالیف خود درباره«یحیی خان مشیرالدوله» چنین می نویسد:«یحیی خان وزیر امور خارجه، رسماً نوکر روس بود. در فوتش، ناصرالدین شاه شکر کرد. این بوده احوال مملکت در باطن امر!»

اشتراک گذاری

ارسال نظر

هستان روایت‌هایی است از دل تاریخ به قلم محسن میرزایی

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به محسن میرزایی می‌باشد.