رفتن به محتوا رفتن به فوتر

نامه ای درخصوص برخی مسائل مهم اجتماعی

نامه یکی از دولتمردان حکومت پهلوی اول، خطاب به«آقا حاج میرزا مهدی زنجانی»درخصوص عکس العمل تبعات خدمت وظیفه اجباری و متحدالشکل نمودن لباس مردان و اعتراض روحانیون

به عرض مقدس عالی می رساند، انشاالله وجود مسعود عالی در کمال صحت و استقامت و اعتدال است و مقرون به دوام عزت و افادت و افاضت بوده باد. حال حقیر بحمدالله خوب و به دعای دوستان اشتغال دارم. مرقومات مبارکه که مبشّر از سلامت آن مزاج محترم بود، عزّ وصول و موجب مسرت و خوشحالی گردیده. اخبار تازه که قابل تصدیع باشد، نیست. امر(امورات)آقایان حجج اسلام که در قم(معترضاً مجتمع)بودند، الحمدلله به خیر و خوبی به توجهات ملوکانه در طی مواد و شرایطی چند، خاتمه یافت:

یکی: ملاحظه اجزاء مواد نظام اجباری،

و یکی: توسعه محاضر شرع وعدم تعیین محضر شرع از طرف عدلیه،

و یکی: جلوگیری از منکرات و منهیّات،

و یکی تعیین(و حضور) طراز اول(از روحانیون) در مجلس شورا

امید است به توجهات حضرت ولیّ عصر ارواح العالمین له الفداء، کلیه امور مسلمین به خیر و اصلاح خاتمه یابد و بعد از حرکت آقایان به اوطان خودشان«آقای فشارکی» و«آقای سیدالعراقین» از قم به طهران تشریف آوردند و به حضور اعلیحضرت همایونی مشرف شدند و مورد عنایات کامله همایونی واقع گردیدند. چنانچه خود حقیرهم به اتفاق حضرت حجه الاسلام«آقای آقاسیدعباس»، اخوی دامت برکاته، حضور اعلیحضرت شهریاری مشرف شدیم، تقریباً دو ساعت، شرفیابی طول کشید و کمال ملاطفت را نسبت به اهل علم و روحانیّن فرمودند.

*اخبارجدید: یوم۲۶ شهر جاری(سال ۱۳۰۶ شمسی) فوت مرحوم «حاجی میرزا ابوالقاسم» امام جمعه، واقع وعامّه طبقات روحانیّن و وزراء و نظامیان، خصوص از طرف دولت،از خود قلعه آقامیر تا مسجدشاه و از بعد مسجد تا سرقبرآقا تشییع مفصل نمودند، روز قبل از طرف دولت در مسجدشاه تا دو روز، ختم مفصل و بعد در مسجد جمعه از طرف هیئت علماء ختم گذاشته شده، لذا چند روزی ختم ادامه دارد. روحی و جسمی لک الفداء.

عریضه مفصل عرض کردم چند یوم قبل، تصدقت، آقازادگان عظام دامت برکاتهم را دعاگو و سلام می رسانم.«علی اکبرالطباطبائی»

خوانش: میرغوغا

اشتراک گذاری

ارسال نظر

هستان روایت‌هایی است از دل تاریخ به قلم محسن میرزایی

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به محسن میرزایی می‌باشد.